اعلامیه خبری کنفرانس خبری سخنگوی قوه قضایه افغانستان در رابطه به رسیده گی قضایای خشونت علیه زن

alisina
جمعه ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ - ۲۰:۳۳
spokesmen

در چهار سال گذشته، به بیش از ۷۲۰۰ قضیه خشونت علیه زن، رسیده گی شده است

کابل، افغانستان: از آغاز سال ۱۳۹۴ تا اکنون ۷۲۴۶ قضیه خشونت علیه زن، از سوی محاکم ابتداییه، استیناف و فرجام، مورد رسیده گی قرار گرفته است.

امان الله ایمان، سخنگوی ستره محکمه که روز چهارشنبه در آستانه روزجهانی زن، در یک کنفرانس خبری درمرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، دست آوردهای چهار سال اخیر محاکم کشور را در خصوص رسیده گی به قضایای خشونت علیه زن بیان می کرد، افزود: از مجموع قضایای خشونت علیه زنان که مورد رسیده گی قرار گرفته است، ۹۲۰ مورد آن را تجاوز جنسی ۷۲۰ مورد لت و کوب، ۳۲۰ مورد قتل، ۱۴۵ مورد آزار و اذیت زنان، ۱۱۳ مورد خودکشی، ۸۷ مورد ضرب و جرح و۴۱ مورد را مجروحیت زنان تشکیل می دهد.

افزون بر این، ۴۹۰۰ قضیه دیگر را، مواردی مجبور نمودن به فحشا، تهدید به مرگ، سقط جنین، اختطاف، ازدواج قبل از تکمیل سن قانونی، فروش زنان و ممانعت از حق ازدواج تشکیل می دهند که عاملان آن مطابق قوانین نافذه کشور، به گونه عادلانه از سوی محاکم، به مجازات محکوم شده اند.

ایمان گفت که رسیده گی به قضایای خشونت علیه زن نشان می دهد که ولایت کابل با داشتن ۱۰۷۴ قضیه وهرات با داشتن ۴۱۲ قضیه، بیشترین قضایای خشونت علیه زنان را دارا بوده اند و پس از آن ولایت های بلخ، کندز وکندهار به ترتیب با داشتن ۲۷۳، ۲۵۷ و۶۷ قضیه در جایگاه های سوم، چهارم وپنجم قرار گرفته اند.

درهمین حال، به  ۳۵۰۹ دوسیه خشونت علیه زن که ولایت های گوناگون را شامل می شوند، به گونه عادلانه ومطابق قوانین نافذه کشور و با نظارت جدی رهبری واعضای ستره محکمه رسیده گی شده است.

سخنگوی ستره محکمه، ایجاد دیوان ویژه رسیده گی به قضایای خشونت علیه زن به سطح فرجامی و ایجاد محاکم اختصاصی خشونت علیه زن در ۲۲ ولایت کشور را که در جریان دوسال اخیر ایجاد شده اند، از اقدامات موثر رهبری قضا دانست.

تشکیل این نهاد ها کمک می کند تا نظارت جدی از جریان رسیده گی ونحوه دسترسی به عدالت برای زنان، از سوی محاکم کشور فراهم شود.

ایمان به مردم اطمینان داد که رسیده گی به قضایا به ویژه قضایای خشونت علیه زن در تمام محاکم کشور به گونه عادلانه، شفاف وبی طرفانه صورت می گیرد.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۸/۳/۴ - ۹:۳
Background image

گزارش از تدویر جلسه شورای عالی ستره محکمه 31 ثور

شورای عالی ستره محکمه قبل از ظهر سه شنبه 31 ثور 1398 تحت ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داده و روی موضوعات شامل اجندا رسیده گی به عمل آورد

چهارشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۲:۲
Background image

گزارش از تدویر جلسه شورای عالی ستره محکمه 24 ثور

شورای عالی ستره محکمه قبل از ظهر سه شنبه  تحت ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داده وروی موضوعات شامل اجنداء رسیده گی به عمل اورد.

یکشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۲ - ۹:۱۷
Background image

گزارش از تدویرجلسه شورای عالی ستره محکمه21 ثور1398

شورای عالی ستره محکمه قبل از ظهرشنبه 21 ثور1398 تحت ریاست قانونپوه سید یوسف حلیم رئیس ستره محکمه تشکیل جلسه داده و روی موضوعات شامل اجنداء رسیده گی به عمل اورد .

بازگشت به اخبار